František Mikoláš - Mlékárna Krhanice

Rodinná farma Krhanice

Na farmě v Krhanicích nabízíme našim zákazníkům čerstvé mléko i mléčné výrobky, vyrobené z našeho mléka a za použití přírodních ingrediencí, což z nich dělá chuťově výjimečné produkty na českém trhu.

Pan Mikoláš začal hospodařit v r. 1991 a v současné době spravuje dvě vlastní farmy, na kterých chová mléčné černostrakaté plemeno holštýnský skot. V Krhanicích má ustájeny dojnice, kterých je přibližně 280 ks a denně nadojí kolem 6 500 lt mléka. Na druhé farmě v Krňanech, se chová mladý skot, který čítá přibližně 230 ks telat a jalovic, které jsou určeny pro obměnu stáda. Všechna zvířata mají celoročně možnost pobytu na pastvinách. Hospodaří na 950 ti hektarech zemědělské půdy, z toho 300 ha orné, 320 ha luk, 330 ha pastvin. Majitel farmy vybudoval v r. 2014 mini mlékárnu a začal s výrobou a prodejem vlastních mléčných výrobků. Přímo na farmě Krhanice je instalován mléčný automat, kde si kupují samoobslužně vynikající čerstvé mléko zákazníci podle potřeby. Rozvoz výrobků je prováděn vlastní dopravou vozem s instalovaným chlazením.

Moji rodiče celý život pracovali v zemědělství. Já jsem po ukončení školy nesměl z politických důvodů v zemědělství pracovat, musel jsem odejít pracovat jako lesní dělník do pohraničí Po sametové revoluci, v roce 1991 jsem obnovil rodinnou tradici a začal hospodařit na 15 -ti hektarech, které patřily mým rodičům. Rychle jsem pochopil, že takto malá výroba není do budoucna možná, pronajal jsem si pole od majitelů z Krhanice a okolních vsí a v současné době hospodařím na 950 ha půdy. Od začátku mě zajímala živočišná výroba, speciálně výroba mléka. Nyní vlastním 280 ks holštýnských dojnic, které chovám po většinu roku na pastvinách kolem farmy. Veškeré mléko jsem dodával do mlékáren. Po přesvědčování obyvatel, abych jim prodával syrové kravské mléko, jsem v roce 2011 vyřídil všechny formality a zabudoval do zdi mléčnice mléčný automat. Mléko začalo všem chutnat a začali k nám jezdit i ze vzdálenějších míst. Čím více lidí k nám jezdilo, tím více se jich ptalo po faremních mléčných výrobcích. V roce 2012 jsem vybudoval mini mlékárnu. Tato produkce brzy nestačila, tak po velké rekonstrukci začala výroba ve větším.

V současné době nabízíme pasterizované mléko, jogurt, máslo, ghí přepuštěné máslo, smetanu ke šlehání, zakysanou smetanu, kefírové mléko, tvaroh, zrající sýry (pivní, romadur), balkánský sýr, čerstvý sýr, eidam.

Mléčné výrobky dodáváme do okolních obchodů. Máme také svoji prodejnu přímo na farmě. V blízkosti prodejny můžete vidět pasoucí se dojnice, ale i nedávno narozená telátka v boudičkách, což je lákadlem hlavně pro děti.

Staňte se Organizátorem společných nákupů a založte si Nákupní skupinu

Hledáme nadšence, kteří lokální dobroty rozšíří do svého okolí. Pomůžete nám?

jako Organizátor společných nákupů získáte 7,5 % z hodnoty každé objednávky

díky společné objednávce nakoupíte za férové ceny a získáte dopravu zdarma