Recenze podniku
Votre Plaisir

Hedvika
4/5

Prostředí/Personál/Kvalita: 4/4/5
Sepsala Hedvika z 1 návštěvy
Naposledy upraveno 24. únor 2016

Mám pocit, že v těchhle zapadlých končinách je prodavačce za pultem se zákusky trochu smutno. Občas ji sem přijďte rozveselit – zdejší francouzské dezerty stojí za ochutnání. Ale vezměte si macatou kreditku.

Ať o tom přemýšlím z kteréhokoli konce, Soukenická není zrovna přelidněná. Pokud sem člověk nezabloudí omylem, nevidím moc důvodů, které by ho tam mohly přivést. A Votre Plaisir, který právě tady sídlí, má tedy náročný úkol přilákat hosty do tohohle bohem zapomenutého koutu na dobrou cukrařinu.

Tenhle úmysl je patrný už od počátku, jakmile do cukrárny vstoupíte. Veškerou pozornost na sebe strhává velký, až přehlídkově nasvětlený prodejní pult, ve kterém se předvádějí zákusky. Sortiment se drží velmi tradičních francouzských kousků, jakými jsou tartelette, éclair nebo mille-feuille, zahrnuje ale třeba také v našich končinách méně známé krémové choux.

Pokud už vám z té zatracené francouštiny jde hlava kolem (jako by se tomu nedalo říkat koláčky a řezy, že jo?), nezoufejte – copatá slečna za pultem je připravena vás nástrahami všech těch meringues a guimauves bezpečně provést. Prozradí vám, co se ve kterém kousku skrývá – a mně dokonce poradila, která dobrota nejlíp přežije transport přes půl Prahy. Když budete chtít, tak vám na místě uvaří čaj a můžete k němu sladkost na jedné ze dvou barových židliček hned zbodnout. Kávu tady nenabízejí, což je mi vlastně sympatické – dělají prostě jen to, co doopravdy umějí.

Pokud okamžitému snědení odoláte a necháte to až na doma, dostanou zákusky svojí krabičku a pak ještě tašku, abyste měli pocit, že si za své peníze domů odnášíte pořádnou kořist. A že jsou to nějaké peníze! Ceny zákusků se pohybují od 80 do 150 Kč, což v evropských poměrech není zas tak moc (3 – 6 EUR), ale na denodenní sladký hřích to přece jen není.

Z produkce jsem ochutnala plaisir de verre – sladkost ve skleničce, kterou cukrář vyrábí každý den jinou. Na mě vyšla výborná pěna s výraznou chutí čaje matcha, s piškotem hrubší konzistence a sladkým smetanovým krémem navrch. Právě tyhle skleničky jsou ideální, chcete-li si zákusek odnést – pokud vám cestou zrovna nespadne pod autobus, nemůže se sladké kompozici vlastně nic stát. Dál jsem vyzkoušela tarteletku s Valrhonou a levandulí. Čekala jsem čokoládový koláček, ale chuť čokolády byla opravdu hodně temná, nebojím se říct hořká, a levandule temný záměr ještě podtrhla. Podobný pocit byste mohli mít, když se natáhnete do rozkvetlého levandulového pole, ovšem nosem do hlíny. Což míním v dobrém smyslu slova – chuť byla prostě velmi intenzivní – ale ilustruji tím, že nemusí vyhovovat každému. A na ochutnání jsem ještě uzobla skořicovou guimauve, tedy domácí marshmallow, nadýchané, nepříliš lepivé a opět s výraznou chutí.

Votre Plaisir sází na perfektní suroviny, drží se francouzských patissierských tradic, ale v chuti se rozhodně nebojí experimentovat. Pokud sem zamíříte, hádám, že budete spokojeni se solidní kvalitou a zároveň příjemně překvapeni nevšedním provedením. Teď zbývá jen držet palce, aby si movití milovníci francouzských sladkostí našli cestu i do té zatracené Soukenické.

Sepsáno na základě návštěv

4/5
17. únor 2016


Scuk blog

Co si trochu osladit život nebo jarní smoothie? 🍓Zkuste to třeba...

22. březen 2018

Ochutnejte čerstvé těstoviny od Pasta Fresca 🍝👌 Link v biu...

21. březen 2018

Právě začínáme oslovovat blogery, foodies a jiné nadšence do...

19. březen 2018