Shrnutí: „Dost možná jediná opravdová zmrzlina, kterou kdy ochutnáte. “
Minulý čtvrtek v 17.59 se do Tuchlovic od dálnice vřítilo auto, z kterého za skřípění brzd vyskočila osoba s peněženkou a skokem plavmo dosáhla dveří zmrzlinárny 2AD s oficiální zavíračkou 18.00. Projíždět jednou za uherský rok kolem Tuchlovic a nestihnout ochutnat místní proslavenou zmrzlinu by mě totiž opravdu mrzelo. Riskování pokuty se ale ukázalo jako zbytečné – ještě dlouho po zavíračce se sem pro svou denní dávku trousili pěší i motorizovaní závisláci a nejinak tomu bylo i o tři dny později, když jsme se tudy úplně náhodou vraceli.
Ve vitríně je okolo dvacítky druhů zmrzlin, z nichž byla při druhé návštěvě zhruba polovina obměněná. Pokud sem zavítáte ve skupině a můžete od sebe ochutnat, jste ve výhodě; jinak se musíte se smířit s tím, že všechno vyzkoušet nezvládnete. Útěchou vám může být jen to, že těžko uděláte chybu. Po ochutnání čokoládové začnete všem dosavadním čokoládovým ve svém životě říkat přinejlepším kakaová a vysoké očekávaní nezklame ani vanilková, samozřejmě se zrníčky vanilky. Mně z téhle smetanové sekce nejvíc zachutnala jemná skořicová, představitelem vydařené kombinace krémové a osvěžující chuti byla zase punčová. Jahodová měla intenzivní chuť zralých jahod a jen těžko si dokážu představit lepší, podle pana majitele to ovšem není nic proti té z českých jahod, které teď začnou. Švestková je zase nejlepší na podzim, já ale byla nadšená i z téhle, s krásně nenápadnou přirozenou barvou.
Díky řadě druhů čistě ovocných sorbetů bez mléka si tu vybere i laktózový intolerant s dlouhodobým zmrzlinovým absťákem a může zkusit třeba neuvěřitelně věrné mango, šťavnatou mučenku nebo malinu. Černým koněm této kategorie se stal rakytník! Zdá se, že vás tu pokaždé překvapí něčím novým – vždy podle sezóny a hlavně podle fantazie pana Hrivňáka. Do všech zmrzlin zjevně dávají tu nejdůležitější přísadu – vášeň a nekončící snahu o ještě větší dokonalost. Kompromisy nevedou.
P.S. Dobrá zpráva pro Pražáky – zmrzlinu teď nově dostanete i v Metropoli Zličín v kavárně Time Out.

