Shrnutí: „Ovoce, zelenina, bylinky a potraviny všeho druhu na jednom místě u Hradčanské“
Vždycky jsem s povzdechem četla o těch báječných zeleninách kdesi na Vinohradech, kde jsou k dostání bylinky a zelenina, na co si vzpomenete, protože vietnamské o+z na Jugoslávské nejsou ani levné, ani chutně vypadající. Na Bělohorské jsem si vylepšila oko aspoň co se týče opečovávání, přebírání a vyskládávání ozdobných bedýnek, ale o exotických surovinách nemohlo být ani řeči. Až na Hradčanské jsem objevila vietnamský obchod, kde je nabídka široká a úroveň prodeje ucházející.
Do obchodu vede tmavší chodba ovoce a zeleniny, kde hned na kraji jsou bedny přetékající akční nabídkou lákající na cenu. Musím říci, že o+z část není třeba tak opečovávaná, jak bych chtěla. Občas je něco v prvotřídní kondici a o pár bedýnek dál něco vadne, nebo je třeba přebírat. Ale za ten výběr jim odpouštím. Po levici mají luxusní avokáda, bohužel i cenou, cca 35 Kč za kus. Jsou to ty tmavě fialové, s tlustší slupkou, velké a máslové. Už jsem se párkrát nechala zlákat. Kousek dál naproti bývají tři bedny s chilli papričkama: žluté, zelené, červené v ceně cca 250–300 Kč/kg. Viděla jsem tu i zelené banány na smažení, fíky, melouny galie, cantalop, batáty, čekanky, granátová jablka … krom obvyklé nabídky ovoce-zelenina.
Po cca 8 m od vchodu vlevo je bylinková sekce. Petrželka, pažitka, koriandr a citrónová tráva-jeden stvol vyjde na ± 7 Kč. Mají tu i saláty jako je rukola, polníček,ale cenově výhodnější je třeba balení v Bille.
Za úzkou a tmavší chodbou jsou dvě místnosti. V přední po pravici jsou na váhu slané křupací věci. Chodím sem na wasabi chroupání s arašídem za 25,–/100 g. U pultu u pokladen je rozsáhlá čajová sekce, jednak sypaný zelený vietnamský, jednak spousta pěkných krabiček ovoněných čajů vhodných jako darovací alternativa. V levém rohu úplně vzadu je pár věci na sushi: výborná hráškově zelená a intenzivně pálící wasabi pasta, značka S&B za cca 50–60 korun, řasy nori za 70, sojové omáčky, úplně hnědé třtinové cukry, několik druhů kari past…V mrazícím pultu mají sáček mražených oloupaných krevet, ale ještě jsem nenašla odvahu a příležitost.
Personál je vietnamský, docela ochotný, když něco hledáte. Na pokec o původu v češtině to ovšem není.
Vietnamský obchod, kam jsem jednou zaskočila pro vitamíny a v útrobách jsem se zdržela trochu déle díky šíři sortimentu. Jet sem přes celou Prahu asi nemá význam, ale kdo se pohybuje v okolí, může vyzkoušet.

